Każde mieszkanie od czasu do czasu potrzebuje odnowienia i zmiany wystroju. Większość z nas nie lubi bowiem monotonii, poza tym rzeczy z natury z biegiem czasu niszczą się i tracą dawny urok. Zmieniając aranzację wnosimy do wnętrz swego rodzaju powiew świeżości, sprawiając, że otoczenie, w którym żyjemy i przebywamy na co dzień, staje  się jakby ożywione i bardziej atrakcyjne.

Remontując dom najczęściej malujemy ściany, nadając im nowe, świeże barwy, ale także wymieniamy używane od dłuższego czasu meble. Niestety remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami i nie zawsze mamy wystarczający budżet, by całkowicie odmienić wystrój wnętrza i zakupić nowe meble. Jeśli jednak znudził nas widok używanych od lat starych szaf, toaletek, komód czy regałów, doskonałą pomysłem może okazać się ich renowacja. Stare drewniane meble mają dużo uroku, a w ostatnim czasie bardzo modne stało się ich odnawianie. Po co więc wydawać niepotrzebnie pieniądze na nowe sprzęty, skoro również w te nadszarpnięte zębem czasu można tchnąć nowe życie?

Jak zatem odnowić stare drewniane meble? Najlepiej zmienić ich kolor. Jest to niezwykle prosty, szybki i niedrogi sposób na odmianę wystroju wnętrza, dlatego wcale nie musimy zlecać tego specjaliście – odnowić meble możemy samodzielnie, przy okazji dobrze się przy tym bawiąc. Będziemy jednak potrzebowali do tego odpowiednich narzędzi, odpowiednich środków chemicznych i trochę wolnego czasu.

Drewniane meble przed pomalowaniem wymagają odpowiedniego przygotowania. Jeśli były już malowane, konieczne będzie usunięcie starej warstwy lakieru czy farby za pomocą szlifierki i papieru ściernego. Szlifowanie drewna powinno zawsze odbywać się w kierunku włókien, dzięki czemu unikniemy powstawania nieestetyczne zadrapania. Jeśli powierzchnia będzie dobrze zmatowiona i wypolerowana, nowa farba będzie się dobrze trzymać, a jej rozprowadzanie będzie również prostsze.

Po wypolerowaniu, oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni benzyną ekstrakcyjną możemy przystąpić do malowania. Możemy to wykonać za pomocą pędzla albo specjalnego wałka malarskiego o odpowiedniej długości włosia, w przypadku pierwszej opcji musimy liczyć się jednak z faktem, że powierzchnia nie będzie idealnie gładka, ale będzie na niej widoczna i wyczuwalna w dotyku struktura – ślad włókien pędzla.

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej farby bądź lakieru, oczywiście przeznaczonych specjalnie do powierzchni drewnianych. W sklepach znajdziemy ich mnóstwo – farby kryjące w rozmaitych kolorach, bezbarwne lakiery, impregnaty koloryzujące czy bejce. Wybór zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać.